Френска Полинезия е отвъдморска територия на Франция със статут на департамент, която се състои от 121 географски разпръснати острови и атоли, простиращи се на повече от 2000 километра в южната част на Тихия океан. Общата земна площ на Френска Полинезия е 3521 квадратни километра, с население от над 278.000.
Френска Полинезия е разделена на пет групи острови: – Архипелагът Society Islands, включващ Windward Islands и Leeward Islands – Архипелага Tuamotu – Островите Gambier – Острови Marquesas – Острови Austral
Таити, Бора-Бора, Муреа — самото произнасяне на тези имена напомня за екзотичните, непокътнати острови, които първо очароваха Гоген, а по-късно, в разцвета на 70-те години на миналия век, хора като Марлон Брандо и холивудския декор.
Много повече от група острови, Френска Полинезия е също прекрасно състояние на ума, съблазняващо романтици, летовници, младоженци и авантюристи, търсещи спокойно бягство в девствения свят.
Тук, романтично залезно море изпраща гигантски къдрици от тюркоаз, разбиващи се върху цветните рифове, които защитават спокойните лагуни с топли, изумрудени води и плажове с бял пясък.
Перфектният избор за романтична ваканция, Френска Полинезия вече предлага ваканции за всички типове, без значение дали ще пътувате със семейството си, дали търсите напълно релаксираща почивка, романтично бягство или уникални гмуркания, тук ще откриете всичко, което можете да поискате!
Необходими документи
Необходим е валиден паспорт за влизане във Френската Полинезия. Българите, които желаят да пътуват до Френска Полинезия не са подложени на визов режим, в случай, че престоят им продължи до 3 месеца.
Валута
Местната валута е тихоокеанският франк (XPF).
Климат
Климатът е тропичен - топъл и влажен. Топлият дъждовен сезон продължава от ноември до април, а относително хладният сух сезон от май до октомври. Разпръскването на островите през 20° географска ширина обаче води до регионални климатични вариации. С изключение на Маркизките острови и северните Туамотуси, валежите са изобилни, и често има силни дъждовни бури. Има местни вариации поради различните експозиции; средно наветрените брегове получават повече валежи.
Температурата варира леко през годината. В Папеете средната годишна температура е 26 °C, високата средна е 33 °C през март и ниската средна 21 °C през август. Островите Тубуай, по-на юг, имат по-хладен климат: ниската средна може да падне до 18 °C през септември. Относителната влажност винаги е висока - обикновено между 80 и 90 процента. По-високите области са непрекъснато обгърнати от тежки облачни образувания.
Френска Полинезия е в пасатната зона. Така доминиращите ветрове духат от север и североизток, но се насочват към югоизток между май и октомври. Има дълги периоди на затишие в периода от април до юни, но с периодични тайфуни, особено по време на появата на аномалия на температурата на водата Ел Ниньо в Тихия океан.
Ваксини
Няма изисквания за определени ваксини.
Език
Френският е единственият официален език и, заедно с таитянския, са основните езици, говорени от жителите на Френска Полинезия, но хората в контакт с туристи обикновено имат основни познания по английски.
Здравеопазване
Препоръчва се медицинска застраховка.
Електричество
Във Френска Полинезия захранващото напрежение е 220 V. Честотата е 50/60 Hz. Щепселите и контактите са тип C / E. Не е нужен адаптор.
Гастрономия
Наред с райските пейзажи, тропическите плажове и прекрасните острови, френската полинезийска кухня е също толкова привлекателна. Поради местоположението на архипелага в южната част на Тихия океан, френската полинезийска храна е силно повлияна от естественото изобилие на морски дарове, тропически плодове и зеленчуци на острова. Освен това френската кухня е друго важно влияние и ако пътувате до Френска Полинезия, ще откриете всякакъв вид вкусни сладкиши, сервирани заедно с пресни плодове за закуска! Цветни, свежи и здравословни са думите, които могат да се използват, за да опише традиционната френска полинезийска храна и това са някои от най-често срещаните ястия, които ще намерите в менюто на всеки местен ресторант:
Поасон Крю
Преведено на френски като „сурова риба“, Poisson Cru е националното ястие на Таити и нейните острови. Подобно на южноамериканското ястие севиче, Poisson Cru се състои от сурова риба, най-често риба тон, маринована в сок от лайм и кокосово мляко. Сладостта на кокосовото мляко перфектно допълва киселинността на сока от лайм. Маринованата риба се сервира с пресни зеленчуци и традиционно се поднася върху бананово листо.
Пуле Фафа
Това автентично полинезийско ястие се приготвя в традиционна пещ ахима или барбекю в яма. Основната съставка е пилешкото, източник на протеин, използван в много ястия от Френска Полинезия. Пилето се запържва и се комбинира с лук, чесън, джинджифил и кокосово мляко, за да се създаде кремообразно, ароматно ястие, обикновено придружено от листа таро.
По
Традиционното таитянско барбекю би било непълно без пудинг Po'e за десерт! Обикновен плодов пудинг, Po’e се приготвя чрез комбиниране на пюре от банани с арарут и печене на сместа във фурна ahima’a. Сместа става на консистенция, подобна на пудинг, след което се нарязва на по-малки парчета и се сервира с обилна купичка кокосова сметана и може би малко пресни плодове.
Фафару
Едно от най-традиционните, но необичайни ястия в менюто на Френска Полинезия, Fafaru е ферментирало рибно ястие. Не е за хора със слаби сърца, но изненадващо вкусен, Fafaru се прави чрез ферментация на риба тон в марината от кисела морска вода. Маринованата морска вода се създава чрез ферментация на натрошени скариди и раци в прясна морска вода в продължение на няколко дни. Ароматът на ферментиралата риба може да привлече вниманието, но резултатът е изненадващо сладък на вкус и обичан както от местните, така и от посетителите. Маринованата риба тон често се сервира заедно с кокосов крем.
Фири Фири
По-достъпно и направо вкусно полинезийско ястие е Firi Firi или таитянските понички. Често сервирано като ястие за закуска, тестото обикновено се прави с брашно, захар, кокосово мляко, мая, вода и щипка сол и се оформя в отделни фигури-8. След това парчетата тесто във формата на фигура 8 се пържат дълбоко до златисто кафяво и поръсени със захар, се сервират с пресни плодове.
Кокосова вода
Ако още не сте забелязали, кокосовите орехи играят водеща роля във френската полинезийска кухня! Кокосовите дървета, растящи на дървета в целия архипелаг, са най-разпространеното дърво в страната и следователно не можете да се отдалечите, без да спрете за освежаваща напитка от кокосова вода, ако пътувате до Френска Полинезия. За предпочитане се сервира направо от самия кокос, кокосовата вода има невероятни ползи за здравето и е пълна с хидратиращи електролити. Неразделна част от кухнята и културата на Френска Полинезия, не забравяйте да се хидратирате с прясна кокосова вода, ако пътувате до тези райски острови!
Муреа
Бора Бора
INTERCONTINENTAL BORA BORA & THALASSO SPA, AN IHG HOTEL 5*
Цена от: 3,590 € на човек за 7 нощувки
Частен остров на Марлон Брандо – Тетиароа
Моту Таутау
За индивидуална оферта, съобразена изцяло с Вашите предпочитания, свържете се с консултант
на Amakas Boutique Travel Agency
Т: + 359 876744844
Е: office@amakastravel.com